Historia zespołu Ars Chori

Zespół Wokalny Ars Chori jest amatorskim zespołem kameralnym. W muzyce chóralnej odnajdujemy odbicie harmonii świata, której wszyscy poszukujemy. Pragniemy, żeby płynący z niej zachwyt stawał się także udziałem naszych słuchaczy.

Nasz zespół powstał w sierpniu 2001 roku. Inicjatorami byli: Maciej Cegielski – kompozytor i dyrygent, wieloletni chórmistrz profesjonalnych zespołów chóralnych (m.in. Teatru Wielkiego i Filharmonii Narodowej) oraz Anna Burczyńska – sopran. Przez pierwsze dwa lata zespół specjalizował się w wykonywaniu wielogłosowych utworów a capella w autorskich opracowaniach Macieja Cegielskiego. Były to m.in. współczesne opracowania standardów muzyki gospel, polskich pieśni patriotycznych, kolęd i pastorałek.

W październiku 2003 roku kierownictwo muzyczne naszego zespołu przejęła Małgorzata Terlecka, a kwietniu 2004 zastąpił ją Daniel Zieliński.

W październiku 2004 dyrygentem zespołu Ars Chori został Zbigniew Tupczyński – absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Pod jego kierownictwem artystycznym rozbudowaliśmy repertuar dawnej i współczesnej muzyki sakralnej oraz weszliśmy w świat muzyki madrygałowej epoki renesansu. Pod jego uważnym okiem rozwijamy naszą technikę wokalną: na próbach zespołowych, w trakcie indywidualnych lekcji emisji głosu oraz w czasie weekendowych warsztatów wyjazdowych.

Zespół Wokalny Ars Chori daje kilkanaście koncertów w ciągu roku w Warszawie i okolicach. Na zaproszenie ośrodków kultury, firm, parafii oraz osób prywatnych prezentujemy programy muzyczne różnego rodzaju.

Jako zespół trzykrotnie braliśmy udział w warsztatach Warsaw Gospel Days oraz występowaliśmy w koncertach towarzyszących tym warsztatom. Regularnie uczestniczymy w konkursach i festiwalach muzyki chóralnej.

Od pierwszych chwil istnienia naszego zespołu, życzliwy patronat nad nami roztoczył Dom Kultury „Stokłosy” znany na warszawskim Ursynowie z inicjatyw artystycznych i kulturalnych. Tu odbywają się nasze próby, tu można nas często usłyszeć przy okazji wernisaży odbywających się w Galerii “U”.

chórzystów

koncertów rocznie

wydane płyty

%

radości śpiewania

Ars Chori tworzą

Zbigniew Tupczyński

Dyrygent

Kierownik artystyczny

Monika Dobrzyńska-Krysiak

Emisja głosu

Rada zespołu

Marcin Kumosiński

Manager

Hubert Baraniecki

Inspektor

Maria Obłój - Muzaj

Skarbnik

Soprany

Renata Bronikowska

Iwonna Jędrych

Ewa Cupryjak

Marzena Kozłowska

Aneta Suszwedyk

Joanna Gawrońska

Agnieszka Mietlicka

Anna Suwała

Anna Jesiotr

Maria Natorska

Alty

Ewa Barcikowska

Natalia Potocka

Maria Obłój-Muzaj

Izabela Rasiuk

Dorota Wołodźko

Katarzyna Okulska

Agnieszka Skowrońska

Barbara Zieleńska

Grażyna Pijet

Zofia Ściborska

Tenory

Marcin Kumosiński

Piotr Mrówka

Basy

Hubert Baraniecki

Daniel Herasimenko

Wojciech Wittlieb

Piotr Łobodziński

Dariusz Romański

Nagrody

Dyplomy

Podziękowania

© Ars Chori