top of page

25-26.09.2021 – Festiwal Usłyszeć architekturę

W dniach 25 i 26 Września 2021 roku odbędzie się II edycja Festiwalu „Usłyszeć architekturę- muzyka dawna w pałacu Bielińskich”. Jest to kontynuacja rozpoczętego 2020 roku cyklu koncertów muzyki dawnej w zabytkowym miejscu pałacu Bielińskich w Otwocku Wielkim.
Inspiracją powstania tytułu cyklu było powiedzenie Goethego, że muzyka jest płynną architekturą a architektura jest zamrożoną muzyką. Dlatego właśnie zespół specjalizujący się w wykonawstwie historycznym i grający na instrumentach historycznych przygotował na każdy z koncertów osobny program tematycznie związany z historią pałacu. Mając na uwadze, że polskie rezydencje magnackie, a więc także barokowy pałac Bielińskich w Otwocku Wielkim w przeszłości były również ośrodkami kultury, skupiającymi architektów, rzeźbiarzy, malarzy, pisarzy i muzyków, w dużej mierze pochodzili z różnych krajów europejskich, przy wysokiej reprezentacji twórców francuskich, włoskich i niemieckich. Projekt przedstawia zatem barokową muzykę francuską, niemiecką (Emfindsamer Stil), włoską i hiszpańską (styl galant). Cykl koncertów to żywa atrakcja mająca na celu włączenie zasobów Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim w żywy obieg kultury i współczesne życie regionu odznaczającego się małym dostępem do kultury wysokiej. Ponadto ważnym elementem projektu jest edukacja. Koncerty będą połączone z prelekcjami dr hab. Marka Nahajowskiego oraz dr hab. Magdaleny Pilch, którzy opowiedząo kompozytorach i muzyce wykonywanej w pałacu Bielińskich. Projekt jest także promocją pałacu i zbiorów MNW, w tym także zbiorów historycznych instrumentów. Dzięki połączeniu koncertów i prelekcji spotkania będą miały walor edukacyjny dla dorosłych oraz osób niepełnosprawnych, czego brakuje w muzealnym programie. Cykl umożliwi ciekawszą prezentację społeczności lokalnej cennych zbiorów muzealnych i bezpłatnie zapewni utrudniony na prowincji dostęp do kultury wysokiej. Warte podkreślenia jest fakt, że wykonawcą koncertu jest zespół złożony z profesjonalnych muzyków, wykształconych w międzynarodowych ośrodkach muzycznych, grających także w wielu polskich i międzynarodowych formacjach oraz działający naukowo jako adiunkci łódzkiej Akademii Muzycznej.

Program festiwalu:

25 IX 2021 17:00 Koncert pt.: „3xS” czyli włoskie i hiszpańskie oblicza stylu galant 18:00 Zwiedzanie Pałacu. (3 trasy do wyboru)

I grupa – Historia pałacu i rodziny Bielińskich poprowadzi Lidia Sitek II grupa – Przestrzenie na co dzień niedostępne poprowadzi Marlena Strzyżewska III grupa – Oryginalne dekoracje wnętrz poprowadzi Anna Feliks

19:00 Koncert pt.: „Sentymentalizm w muzyce” kameralne utwory Carla Philppa Emmanuela Bacha

26 IX 2021 17:00 Koncert pt.: „Dans l’éclat du Roi le Soleil” muzyka baroku francuskiego z czasów Ludwika XIV

Wystąpią: KATARZYNA BIENIAS sopran solo MAREK NAHAJOWSKI flet podłużny JUSTYNA MŁYNARCZYK viola da gamba MAREK PILCH klawesyn MAGDALENA PILCH flet traverso JUDYTA TUPCZYŃSKA skrzypce barokowe FILATURA DI MUSICA

4 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page