top of page

Usłyszeć architekturę I

EDYCJA I - 2020r.

ua.png
Projekt-Autorski-Fundacji-Ars-Chori.png

Wydarzenie to składające się z 2 koncertów zrealizowaliśmy w dniach 19 i 20 grudnia 2021 r. w zabytkowym miejscu – pałacu Bielińskich w Otwocku Wielkim.

Koncerty natomiast zostały wyemitowane w dniach 25 i 26 grudnia 2021 rok i nadal są dostępne na naszym kanale YouTube.

 

Inspiracją do tytułu jest powiedzenie Goethego, że muzyka jest płynną architekturą a architektura jest zamrożoną muzyką. Dlatego właśnie zespół specjalizujący się w wykonawstwie historycznym i grający na instrumentach historycznych przygotował na każdy z koncertów osobny program tematycznie związany z historią pałacu. Mając na uwadze, że polskie rezydencje magnackie, a więc także barokowy pałac Bielińskich w Otwocku Wielkim w przeszłości były również ośrodkami kultury, skupiającymi architektów, rzeźbiarzy, malarzy, pisarzy i muzyków, w dużej mierze pochodzili z różnych krajów europejskich, przy wysokiej reprezentacji twórców francuskich, włoskich i niemieckich.

 

Podczas koncernów usłyszymy zatem barokową muzykę francuską, niemiecką, oraz styl mieszany łączący elementy włoskie, niemieckie, francuskie i polskie.

 

Cykl koncertów to żywa atrakcja mająca na celu włączenie zasobów Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim w żywy obieg kultury i współczesne życie regionu odznaczającego się małym dostępem do kultury wysokiej. Przed każdym z koncertów odbyła się prelekcja dr hab. Marka Nahajowskiego który opowiedział o kompozytorach i muzyce wykonywanej w pałacu Bielińskich, a także o historycznych instrumentach znajdujących się w kolekcji muzealnej.

 

Koncerty były także promocją pałacu i zbiorów MNW, a w szczególności wspomnianych instrumentów. Cykl umożliwił ciekawszą prezentację społeczności lokalnej cennych zbiorów muzealnych i bezpłatnie zapewnił dostęp do kultury wysokiej. Warte podkreślenia jest fakt, że wykonawcą koncertów był zespół złożony z profesjonalnych muzyków, wykształconych w międzynarodowych ośrodkach muzycznych, grających także w wielu polskich i międzynarodowych formacjach oraz działający naukowo jako adiunkci łódzkiej Akademii Muzycznej..

SPONSOR-SEZONU.png

Program koncertów

Koncert I

„Georg Philipp Telemann – musica da camera”

Program zespołu Filatura di Musica dedykowany twórczości jednego z największych kompozytorów epoki baroku, reprezentującego tzw. styl mieszany, łączący elementy włoskie, francuskie, niemieckie a nawet – w przypadku tego akurat kompozytora – polskie, składa się z kompozycji triowych i kwartetowych, wykorzystujących brzmienie fletów barokowych, poprzecznych i podłużnych, skrzypiec, violi da gamba i klawesynu.

 

W programie:

Georg Philipp Telemann – II Kwartet e-moll TWV 43:e3 z cyklu „6 Quatuors ou Trios” [Hamburg 1733]

Georg Philipp Telemann – Concerto h-moll TWV 42:h1 z cyklu „Six concerts et six suites” [Hamburg 1734]

Georg Philipp Telemann – Trio F-dur TWV 42:F3 ze zbioru „Essercizzi musici” [Hamburg 1739/40]

 

Koncert II

Koncert II „„Le triomphe de l’Amour”

Amor i perypetie młodych zakochanych ludzi towarzyszą dziejom historii od początku jej istnienia. Miłość wyrażana była słowami, muzyką, ale także gestem i tańcem. XVII i XVIII wiek to rozkwit tańca barokowego tzw. la belle danse. Tańczono w pałacu, w salonach, na dworach mieszczańskich i w domach. Król Słońce Ludwik XIV wyniósł sztukę tańca ponad wszystkie inne. Jego dwór tryskał splendorem, bogate wnętrza, stroje i dekoracje, przedstawienia, balety tzw. ballet de cour i…intrygi miłosne. „Le triomphe de l’Amour” to widowisko muzyczno-taneczne bazujące na muzyce kompozytorów związanych z dworem Króla Słońce: J. B. Lully’ego, A. Forqueraya, J-H. d’ Angleberta, pełne zaskakujących zwrotów akcji i tanecznych popisów. Oprócz samego króla Ludwika wystąpią także jego ukochane kobiety m.in.: Mme Maintenon. Tytuł widowiska pochodzi od baletu dworskiego Le Triomphe de l’Amour skomponowanego przez J. B. Lully’ego i wystawionego w 1681 roku, w którym po raz pierwszy wystąpiła tancerka – balerina Mademoiselle de Lafontaine (w tym czasie tańczyli mężczyźni podobnie jak role kobiece w teatrze były grane przez męskich aktorów).

Organizator:

Fundacja Ars Chori

Partner:

Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim

  Koncerty współfinansowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego  

Mazowsze LOGO-1.png
filatura-logo.png
KWINTESENCJA-WEB-LOGO-1_edited.jpg
MNW_Otwock_full_PL_CMYK.tif
usłyszeć 1

 

Wystąpili

 

Anna Korbolewska, Edgar Lewandowski – taniec

Zespół Muzyki Dawnej Filatura di musica w składzie:

Magdalena Pilch – flet traverso

Justyna Młynarczyk – viola da gamba

Patrycja Domagalska-Kałuża – klawesyn

Marek Nahajowski – flet podłużny

Judyta Tupczyńska – skrzypce barokowe

 

Prowadzenie Marek Nahajowski.

 

Pomysł i scenariusz – Magdalena Pilch
Reżyseria – Marcin Kumosiński

bottom of page